preloader
Edit

درباره ما

دکتر مهدیه اسدی مقدم دارای مدرک دکتری روانشناسی ، یکی از بهترین مشاوران روانشناسی در زمینه های متنوع روانشناسی به خصوص مشاوره روانشناسی ازدواج،مشاوره روانشناسی کودک و  مشاوره تحصیلی فعالیت می نمایند.

راه های تماس

آشنایی با افسردگی پس از طلاق

  • Home
  • -
  • افسردگی
  • -
  • آشنایی با افسردگی پس از طلاق
 آشنایی با افسردگی پس از طلاق

توجه به سلامت روان افراد جامعه مسئله‌ای حیاتی است. در این مقاله به یکی ازعواملی می‌پردازیم که سلامت روان افراد را به خطر می‌اندازد و آن افسردگی پس از طلاق است. طلاق تاثیر منفی‌ای بر سلامت روان زنان می‌گذارد و در جامعه ما بسیار رو به افزایش است. طلاق از استرس‌زا ترین رویدادهاست و موجب آشفتگی‌های هیجانی و رفتاری زیادی می‌شود. اثرات طلاق بر هر دو زوج حائز اهمیت است اما آسیب‌پذیری زنان نسبت به مردان پس از طلاق بیشتر است. از مهم ترین آشفتگی‌های هیجانی بعد از طلاق، اضطراب و افسردگی است. برخی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که میزان افسردگی در زنانی که طلاق گرفته اند از زنانی که طلاق نگرفته‌اند، بیشتر است. اینکه افراد در مواجه با طلاق از کدام راهبردهای مقابله‌ای استفاده می‌کنند، به انعطاف پذیری و سازگاری‌شان بستگی دارد. تجربه طلاق، سازگاری افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طلاق بعد از مرگ همسر، نیازمند بیشترین تغییر در سازگاری مجدد در افرادی است که تجربه این موضوع را داشته‌اند.

چرا خانم‌ها نسبت به افسردگی آسیب پذیرتر هستند؟

تحقیقات اخیر نشان داده است که کمبود قدرت اجتماعی زنان و تفاوت های جنسی در پاسخ های بیولوژیکی به استرس دهنده‌ها می تواند در افسردگی پیشرونده زن‌ها بیش از مردها نقش داشته باشد.
زنان طلاق گرفته در طول چالش‌های شروع دوباره زندگی، از لحاظ اقتصادی، هیجانی و اجتماعی، دچار اضطراب و عدم قطعیت می شوند. به همین دلیل این افراد نسبت به افسردگی و درماندگی آسیب پذیرترند.

انعطاف پذیری روانشناختی

زوج‌ها برای مقابله با مشکلات و افسردگی پس از طلاق به مجموعه‌ای از توانایی‌ها نیاز دارند که یکی از این توانایی‌ها انعطاف پذیری رواشناختی است.
انعطاف پذیری رواشناختی به معنای توانایی افراد برای تمرکز بر موقعیت کنونی و استفاده از فرصت‌های آن موقعیت برای گام برداشتن در راستای اهداف و ارزش‌های درونی با وجود رویدادهای روان شناختی چالش انگیز یا ناخواسته (برای نمونه: افکار، احساسات، احساسات فیزیولوژیایی، تصاویر ذهنی و خاطره‌ها) اشاره دارد.
انعطاف پذیری روانشناختی یکی از متغیرهایی است که به عنوان توانایی سازگاری با محرک‌های در حال تغییر محیطی تعریف شده است.
برخی از پژوهشگران انعطاف پذیری روان شناختی را توانایی فرد برای ارتباط کامل با زمان حال به عنوان یک انسان هُوشیار، آگاه و توانایی او برای تغییر یا ادامه رفتار در جهت ارزش هایش تعریف کرده اند. بنابراین مردان و زنان طلاق گرفته جهت انطباق با تغییرات زندگی پس از طلاق نیازمند آن هستند که از انعطاف پذیری روان شناختی بیشتری برخوردار باشند.

سازگاری پس از طلاق چگونه است؟

برخی از افراد هم هستند که بعد از طلاق می‌توانند به زندگی عادی خود برگردند و سازگاری مناسبی پیدا می‌کنند. برخی از انواع طلاق‌ها از دیگر طلاق‌ها به وضوح سازگارانه ترند. سازگاری پس از طلاق به عنوان یک فرآیند چند وجهی تعریف شده است که دارای مولفه‌های روانشناختی، اجتماعی و مالی است.
سازگاری پس از طلاق به عنوان رها بودن از علائم و نشانه های جسمی و روانی، تسلط داشتن بر نقش ها و مسئولیت های روزمره زندگی اعم از شغلی، خانوادگی و دیگر فرصت ها همچنین توسعه استقلال خود از همسر قبلی تعریف شده است. سازگاری پس از طلاق فرآیند جدایی از رابطه زناشویی، حل و فصل احساسات ناشی از گسستگی زناشویی و تثبیت رابطه پس از طلاق می‌باشد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *