preloader
Edit

درباره ما

دکتر مهدیه اسدی مقدم دارای مدرک دکتری روانشناسی ، یکی از بهترین مشاوران روانشناسی در زمینه های متنوع روانشناسی به خصوص مشاوره روانشناسی ازدواج،مشاوره روانشناسی کودک و  مشاوره تحصیلی فعالیت می نمایند.

راه های تماس

درمان افسردگی بارداری

  • Home
  • -
  • افسردگی
  • -
  • درمان افسردگی بارداری
 درمان افسردگی بارداری

در این مقاله در مورد علت‌های افسردگی دوران بارداری و درمان‌های مختلف آن صحبت می‌کنیم.
بارداری یکی از تنش‌های قابل توجه زندگی فرد است که می‌تواند باعث شروع یا تداوم افسردگی فرد شود. هورمون‌ها می‌توانند بر خلق تاثیر بگذارند، همانطور که در دوران عادت ماهانه و یائسگی نیز تغییرات هورمونی، تغییراتی را در خلق باعث می‌شوند. استروژن سبب افزایش تولید سروتونین، کاهش تجزیه سروتونین و تغییر گیرنده‌های سروتونین می‌شود. در زنانی که دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند، سطح سرمی استروژن و پروژسترون پیش از زایمان معمولا بالاتر است و میزان کاهش آن‌ها پس از زایمان شدیدتر است. تغییرات مرتبط با سطح استروئیدی و انتقال دهنده عصبی مونوآمینی، اختلال عملکرد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال، اختلال عملکرد تیروئید و تغییرات پاسخ ایمنی همگی با افزایش خطر اختلالات خلقی ارتباط دارند. در مورد افسردگی های شدید دوران بارداری نمیتوان از بعضی داروهای ضد افسردگی به دلیل تداخل با برخی از انواع روان درمانی، استفاده کرد. داروهای مهارکننده اختصاصی بازجذب سروتونین SSRI)) می‌بایست به عنوان داروی خط اول استفاده شوند. در حال حاضر به ندرت از داروهای ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای و مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز استفاده می‌شود. برخی از محققان دریافته‌اند که زنانی که در دوران بارداری داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند، در معرض خطر بیشتر زایمان زودهنگام و تولد نوزاد کم وزن قرار دارند. برخی دیگر معتقدند که استفاده از این داروها خطری در پی ندارد.

درمان با شوک الکتریکی (ECT)

در برخی موارد که افسردگی‌های شدید وجود دارد و فرد به درمان دارویی پاسخ نداده است، از این روش استفاده می‌شود. درصد کمی از افرادی که از این درمان استفاده کرده‌اند، عوارضی مثل آریتمی جنین، خون ریزی واژینال، درد شکمی و انقباضات رحمی را گزارش داده‌اند. بر اساس یافته‌های بالبول و همکاران (2013) الکتروشوک، درمانی است که مدت‌هاست برای درمان افسردگی‌های شدید استفاده می‌شود. به خصوص در زمان‌هایی که افسردگی به تهدیدی جدی برای زندگی فرد تبدیل می‌شود یا به درمان دارویی پاسخ نمی‌دهد.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری بر این عقیده است که افسردگی در اثر تحریف افکار و ادراک فرد از موقعیت فعلی خود به وجود می‌آید. فرد افکار منفی و غیر منطقی‌ای دارد و اجازه می‌دهد این افکار بر رفتارهایش تسلط یابند. در این دیدگاه در مورد افسردگی پیش از زایمان گفته می‌شود که زنان قبل از زایمان افکار منفی خاصی دارند که بر خلق و رفتارشان تاثیر میگذارد. در دوران بارداری نشخوار فکری و نگرانی به میزان زیادی در زنان بادار دیده می‌شود که اغلب به خاطر توقعات غیر واقع بینانه به وجود می‌آیند.
در درمان شناختی رفتاری فرد از طریق تکالیف خانگی به بررسی، آزمودن و به چالش کشیدن این افکار می‌پردازد.

درمان روانکاوی

روانکاو وضعیت فعلی فرد را به صورت فعال شدن تعارض‌های حل نشده دوران کودکی و همانند سازی‌ دوسوگرایانه با مادر خود تفسیر می‌کند. طبق این دیدگاه، احساس‌های درماندگی و ناامیدی در نتیجه مراقبت ناکافی مادر به ویژه در مرحله دهانی رشد روانی جنسی به وجود می‌آیند. در این درمان بر تعارضات دوران کودکی، مخصوصا تعارض‌های موجود روابط مادر-کودک در مرحله پیش اودیپال و دوسوگرایی حل نشده نسبت به تصویر از دست رفته مادر ایده آل کار می‌کند. به طورکلی شواهد حمایت‌کننده استفاده از این درمان در افسردگی دوران بارداری محدود است.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *