preloader
Edit

درباره ما

دکتر مهدیه اسدی مقدم دارای مدرک دکتری روانشناسی ، یکی از بهترین مشاوران روانشناسی در زمینه های متنوع روانشناسی به خصوص مشاوره روانشناسی ازدواج،مشاوره روانشناسی کودک و  مشاوره تحصیلی فعالیت می نمایند.

راه های تماس

آثار مدرنیته بر زندگی انسان

  • Home
  • -
  • مدرنیته
  • -
  • آثار مدرنیته بر زندگی انسان
 آثار مدرنیته بر زندگی انسان

مدرنیته در معنای کلمه به معنای دگرگون شدن و تغییر است. تغییرات دنیا باعث شده است تا در کنار آن زندگی افراد نیز دچار تغییراتی شده و همگام با تغییرات جهانی پیش برود.  این تغییرات در واقع همان مدرنیته شدن جهان است که باعث ایجاد تفاوت‌های بسیاری با دنیای قدیمی‌تر انسان‌ها شده است.

تاریخ‌شناسان دوره تاریخی بعد از قرن پانزدهم میلادی را دوره‌ی مدرنیته می‌دانند و معتقدند در این دوره انسان با تغییرات زیادی که در زندگی خود ایجاد نموده است باعث شده تا تمامی افکار و کارهای او به سمت مدرنیته پیش برود.

یکی از آثار این دوره را می‌توان آزادی‌های فردی در جهان دانست که باعث شده است تا افراد در دوره مدرنیته بتوانند به راحتی و با محوریت‌های فردی تصمیم‌های خود را اجرایی نمایند. این عامل باعث می‌شود تا جامعه از روال قدیمی و سنتی خود فاصله گرفته و شکل جدید و آزادتری به خود بگیرد.

مدرنیته می‌تواند در قالب‌های مختلفی از جامعه ظهور پیدا کند. یکی از قالب‌های ظهور مدرنیته در سیاست است. در این دوره تفکرات سیاسی افراد و کشورها و همچنین نحوه برخوردها و ارتباطات سیاسی کشورها با یکدیگر شده است. تنش‌های سیاسی در دوره مدرنیته با دیگر دوره‌ها کاملاً متفاوت شده است و در این دوره شاهد استفاده بیشتر از جنگ نرم به جای جنگ‌های مختلف رایج قدیمی بوده‌ایم.
از دیگر موارد ظهور مدرنیته در جامعه می‌توان به جنبه‌ی علمی آن نگاه کرد. در دوره مدرنیته علم پیشرفت بسیاری داشته است و اختراعات جدیدی در این دوره در اختیار بشر قرار گرفته که باعث شده است زندگی انسان تغییرات زیادی داشته باشد.
علاوه بر این موارد می‌توان گفت مدرنیته بر روی زندگی انسان نیز تأثیر گذاشته است و از نظر روانشناختی باعث شده است تا افراد با تغییرات عمده‌ای در رفتار خود مواجه شوند. به هیچ وجه نمی‌توان تفکرات یک فرد جدید و کاملاً مدرنیته را در برخورد با مسائل مختلف با تفکرات یک فرد سنتی مقایسه نمود.
در واقع مدرنیته باعث شده است تا تأثیرات مختلفی بر روی روان انسان‌ها گذاشته شده و زندگی آنها کاملاً از این تفکرات متأثر شود.

اثرات مدرنیته بر زندگی

تأثیرات مدرنیته بر زندگی انسان باعث می‌شود تا زندگی امروزه بسیاری از خانواده‌ها با چالش‌های مختلفی رو به رو شود. این تأثیرات در سطح کلان و خرد می‌تواند باعث شود تا افراد در ایجاد ارتباطات و همچنین تفکرات مختلف دچار مشکلاتی شوند که علاوه بر زندگی خودشان زندگی دیگران را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
یکی از نهادهایی که در جامعه بیشترین تأثیر را از مدرنیته می‌گیرد و افراد آن ممکن است تحت تأثیر اثرات مدرنیته ارتباطات مختلفی با یکدیگر داشته باشند خانواده است.

خانواده اولین نهاد اجتماعی جامعه است که در واقع شکل‌دهنده تمامی شخصیت‌های اجتماعی فرد می‌باشد. فرد در خانواده بسیاری از امور را یاد گرفته و سپس در اجتماع آنها را اجرا می‌کند. هر چند در برخی از موارد افراد می‌توانند تحت تأثیرات ارتباطات اجتماعی در خانواده رفتارهای مختلفی انجام دهند اما به طور کلی می‌توان گفت این جامعه است که از نظر رفتاری و شخصیتی بر روی فرد تأثیر می‌گذارد.
مدرنیته می‌تواند در سطح خانواده آثار منفی و مثبتی را به جای بگذارد. این آثار می‌تواند با توجه به فرهنگ و آموزه‌های دینی یک خانواده و اجتماع با همدیگر متفاوت باشند.

تغییرات همراه با مدرنیته

یکی از عواملی که به راحتی باعث تغییرات در خانواده‌ها و ارتباطات بین اعضای آن می‌شود تغییرات این نهاد همراه با مدرنیته است. پیشرفت جامعه و نیازهای مختلف مردم می‌تواند باعث ایجاد نیازهای جدید در خانواده شده و افراد برای وفق دادن خود با این نیازها ارتباطات جدیدی ایجاد کرده و در واقع تفکر خود را مدرنیته کنند.

الگوهای نامتعارض

یکی از آثار مدرنیته بر روی زندگی افراد استفاده از الگوهای نامناسب از نظر شخصیتی است. مدرنیته که در تعریفی می‌توان آن را به غرب‌گرایی نیز ارتباط داد باعث می‌شود تا الگوهای متزلزلی برای افراد انتخاب شده که در مدت نامعینی می‌توانند از یک الگوی کاملاً مناسب به یک الگوی کاملاً نامناسب تبدیل شود.
هیمن امر سبب می‌شود تا افراد در زندگی مدرنیته برای انتخاب الگوی شخصی خود دچار مشکلات زیادی شوند.

ارتباطات

یکی دیگر از آثار مدرنیته که به جنبه‌ی روانشناختی آن نیز برمی‌گردد را می‌توان تغییر در نوع ارتباطات افراد دانست. در واقع مدرنیته باعث می‌شود تا افراد سبک‌های جدیدی از زندگی را تجربه کرده و کم‌کم از سبک‌های قدیمی فاصله بگیرند، همین امر می‌تواند تأثیر زیادی بر روی افراد گذاشته و باعث شود تا افرادی که از سبک‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنند از نظر تفکر روانی و همچنین عملکردهای مختلف فاصله‌ی زیادی با افراد مدرنیته داشته باشند.
البته یک نظریه دیگر نیز در این مورد بیان شده است که درصدد است تا اثبات نماید که مدرنیته می‌تواند از نظر روانشناختی باعث نزدیک شدن انسان‌ها به یکدیگر شده و ارتباطات آنها را با هم قوی‌تر نماید. در واقع این نظریه بیان می‌کند که انسان‌های مدرن از راه‌های ارتباطی جدیدتری برای ایجاد ارتباطات استفاده می‌کنند که می‌تواند پایدارتر و دائمی‌تر از راه‌های قدیمی‌تر باشد.

نقش مدرنیته در ازدواج

از نظر روانشناختی مدرنیته نقش اساسی در زندگی اجتماعی افراد دارد. قدرت افراد در انتخاب باعث شده است تا مدرنیته بتواند به راحتی این اجازه را به مردم بدهد تا بدون هیچ ترسی انتخاب‌های مختلفی در زندگی روزمره خود داشته باشند. یکی از این انتخاب‌ها ازدواج است.

ازدواج با تفکرات مدرنیته می‌تواند نتایج مثبت و منفی فراوانی را به دنبال داشته باشد. معمولاً در زندگی مدرنیته سطح آگاهی افراد از نوع زندگی و ارتباطات با یکدیگر بالاتر می‌رود. همین امر باعث می‌شود تا افراد شناخت بهتری از رفتارهای فردی و اجتماعی یکدیگر به دست آورند.
از تأثیرات منفی مدرنیته و ارتباطات مدرن نیز می‌توان به انتظارت بی‌جای افراد از زندگی و همچنین تنوع‌طلبی افراد اشاره نمود. این موارد باعث می‌شود تا افراد از نظر عاطفی روانی دچار مشکلاتی شده و این مشکلات به راحتی بر روی زندگی آنها تأثیر بگذارد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *