preloader
Edit

درباره ما

دکتر مهدیه اسدی مقدم دارای مدرک دکتری روانشناسی ، یکی از بهترین مشاوران روانشناسی در زمینه های متنوع روانشناسی به خصوص مشاوره روانشناسی ازدواج،مشاوره روانشناسی کودک و  مشاوره تحصیلی فعالیت می نمایند.

راه های تماس

تأثیر تکنولوژی بر شکل‌گیری نارسیسم در دهه‌های اخیر

  • Home
  • -
  • مدرنیته
  • -
  • تأثیر تکنولوژی بر شکل‌گیری نارسیسم در دهه‌های اخیر
 تأثیر تکنولوژی بر شکل‌گیری نارسیسم در دهه‌های اخیر

نارسیسم Narcissism

اصطلاح نارسیسم یا همان اختلال شخصیتی خودشیفتگی ریشه در اسطوره یونانی نارسیس Narcissus دارد. مردی که همه عاشقان را رد کرد و به وسیله خدایان نفرین شد تا عاشق خود و تفکرات خود شود. نارسیسم به عنوان یک بیماری روانی، ریشه در تجزیه و تحلیل روانشناسی فروید Freudian دارد. در این مقاله درباره تأثیر تکنولوژی بر شکل‌گیری نارسیسم در دهه‌های اخیر صحبت کرده ایم.

شکل‌های نارسیسم

آنها فکر می‌کنند که فوق‌العاده افراد بااستعداد، قابل توجه و موفقی هستند. آنها دوست دارند تا خودشان را به دیگران نشان دهند و از آنها می‌خواهند که تصدیقشان کنند.

تأثیر تکنولوژی بر شکل‌گیری نارسیسم در دهه‌های اخیر

خودشان را به دیگران نشان دهند و از آنها می‌خواهند که تصدیقشان کنند.
اختلال شخصیتی خودشیفتگی به خوبی درک نشده است و علتش عدم درک درست آن می‌باشد درنتیجه هنوز هم گمانه‌زنی‌ها و بحث‌ها در این رابطه ادامه دارد. بعضی از روانشناسان این فرضیه را بیان می‌کنند که اختلال ایجاد شده از عوامل رشد دوران کودکی حاصل می‌شود. کودکانی که بیش از حد توسط والدین آزاد گذاشته شده‌اند، کودکانی که بیش از حد تحسین شده‌اند بدون اینکه از آنها انتقاد شود و یا افرادی که از لحاظ عاطفی با آنها بدرفتاری شده است تمایل بیشتری به رفتار خودشیفتگی نشان داده‌اند.

افزایش نارسیسم

اختلال شخصیتی نارسیسمی در واقع یک وضعیت نسبتاً شایع است. مطالعات نشان می‌دهد که 1.2% زنان و 0.7% مردان دارای بالاترین معیارها برای برخورداری از اختلال شخصیتی هستند. حتی از سال 1970 بعضی ازروانشناسان بر این باورند که فرهنگ مدرن و تکنولوژی به طور پیوسته در حال بالابردن سطح نارسیسم می‌باشد.

تأثیر تکنولوژی بر شکل‌گیری نارسیسم در دهه‌های اخیر

یک مطالعه نشان داد که دانش‌آموزان کالج در سال 2009 نمرات بالاتری در زمینه داشتن شخصیت نارسیسمی نسبت به دانش‌آموزان 30 سال پیش داشته‌اند. چندین مطالعه حاکی از آن است که نوجوانان و دانش‌آموزان دبیرستانی نسبت به گروه‌های همسن خود دارای عزت نفس و آرزوهای شغلی بیشتری هستند. یک جست‌وجو در موتور جستجوگر گوگل Google نشان داد که در سال‌های اخیر از ضمیر اول شخص مفرد بیشتر استفاده شده است. این نتایج نشان‌دهنده‌ی یک فرهنگ مدرن فراگیر است که فردگرایی مشهود Expressive individualism نامیده می‌شود که افراد را تشویق می‌کند تا روی احساسات و بیانات شخصی خود تأکید کنند و به ساختار اجتماعی کلی اهمیتی ندهند.

همه ما از تغییر صحبت می‌کنیم اما چگونه می‌توانیم خودمان را تغییر دهیم؟

این سؤال به نقل قول یک رمان‌نویس مشهور به نام لئو تولستوی Leo Tolstoy مربوط می‌شود. (( همه ما از تغییر صحبت می‌کنیم اما از تغییر خودمان حرفی نمی‌زنیم )). ما برای تغییر خودمان ابتدا باید بپذیریم که فرصت برای بهبود یا تغییر چیزهایی که می‌بینیم و انجام می‌دهیم وجود دارد. با توجه به مطالعات انجام شده در طی سال‌ها، تغییر و نوآوری با تغییر در دیدگاه شروع می‌شود. این توانایی، دیدن چیزهایی است که دیگران نمی‌توانند ببینند و همچنین انجام کارهایی که دیگران قادر به انجام آنها نیستند. امروزه مصرف‌کنندگان در حال تبدیل شدن به چیزی هستند که من آنها را نارسیسی‌های تصادفی می‌نامم. هر اپلیکیشن و سرویس خدماتی که آنها استفاده می‌کنند، به آنها می‌آموزد که مرکز عالم هستند و همین اپلیکیشن‌ها که افراد عاشق آن هستند و نیازهای آنها را پاسخ می‌دهد، زمینه را برای ایجاد نارسیسم در آنها فراهم می‌کند.
این طبیعی است که ما درجه‌ای از نارسیسم را برای توجه به خود داشته باشیم. و آن در دوزهای پایین و نرمال رابطه مثبتی با برون‌گرایی، اعتماد به نفس و رهبری دارد. اما در مقادیر زیاد می‌تواند آسیب‌ساز و مخرب بوده و یک اختلال نارسیسمی ایجاد کند.
اگرچه طلاق و بیکاری مسائل جدی هستند، اما آنها در مقایسه با مشکلاتی که تکنولوژی جدید برای مثال سایت‌های شبکه‌ای ایجاد کرده‌اند بسیار نادر هستند. نارسیسم- علاقه بیش از حد به خود- گاهی اوقات در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی ظاهر می‌شود. این سایت‌ها می‌توانند به عنوان یک راه شناخته شوند تا افراد صفات نارسیسمی خود را به طور آنلاین به نمایش بگذارند. این سرگردانی وجود دارد که آیا مردم از این سایت‌ها برای نشان دادن محبوبیت خود به جهان استفاده می‌کنند یا برای ایجاد روابط معنی‌دار؟
یکی دیگر از مثال‌های تأثیر تکنولوژی بر شکل‌گیری نارسیسم استفاده از تلویزیون است. بعضی محققان بر این باورند که اختصاص دادن یک وقت محدود و مشخص به تلویزیون می‌تواند باعث استحکام روابط خانواده‌ها و دوستان گردد. اما عده‌ای دیگر معتقدند تلویزیون در افت و سقوط ارزش‌های اجتماعی در جامعه دخالت دارد. به نظر می‌رسد که بسیاری از افراد به طور روزانه زمان بیشتری را به تماشا کردن تلویزیون اختصاص می‌دهند تا گذراندن وقت با دوستانشان. به طور مشخص این می‌تواند تأثیرات جدی روی مهارت‌های رفتاری افراد بگذارد. در نتیجه افراد یاد نمی‌گیرند با دیگران ارتباط برقرار کنند و چگونه با آنها برخورد کنند و این درخودرفتگی سبب ایجاد یک نارسیسم خواهد شد.

با توجه به جمع‌آوری داده‌ها از بیش از 16 هزار دانش‌آموز در آمریکا، سارا کانراث Sara Konrath و هم‌دانشگاهی‌هایش یک گرایش قوی برای افزایش سطح نارسیسم در میان افراد جوان طی یک دوره‌ی 27 ساله تا سال 2006 را کشف کردند. دلایل آن به طور واضح مشخص نیست اما ممکن است ترکیبی از فاکتورهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و پیشرفت تکنولوژی باشد.
مطالعات دیگر نیز نشان داده است که استفاده از تکنولوژی در دهه‌های اخیر باعث افزایش نارسیسم شده است و تأثیرات منفی روی عزت نفس افراد می‌گذارد. یکی از تکنولوژی‌هایی که می‌تواند روی افزایش نارسیسم تأثیرگذار باشد استفاده از اینترنت است. رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و … این فرصت را به آنها می‌دهد تا به افراد زیادی دسترسی داشته باشند و این امکان وجود دارد که به طور دلخواه و انتخابی اهدافشان را برای بزرگ نشان دادن خود دنبال کنند. علاوه بر این آنها می‌توانند به طور دقیق تصوراتشان را ترویج دهند. در نتیجه تکنولوژی به طور مشخص می‌توانند یک عامل کمک‌کننده به افزایش نارسیسم باشند.
ویژگی‌های خاصی در رابطه با استفاده از تکنولوژی یافت شده است که می‌توان به عدم اطمینان و تمایل به مرکز توجه بودن اشاره کرد که این ویژگی‌ها اغلب مربوط به رفتار نارسیسمی می‌شود.
بنابراین تکنولوژی یک المان بسیار مهم در افزایش نارسیسم در جامعه به شمار می‌آید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *