preloader
Edit

درباره ما

دکتر مهدیه اسدی مقدم دارای مدرک دکتری روانشناسی ، یکی از بهترین مشاوران روانشناسی در زمینه های متنوع روانشناسی به خصوص مشاوره روانشناسی ازدواج،مشاوره روانشناسی کودک و  مشاوره تحصیلی فعالیت می نمایند.

راه های تماس

رسالت زیگموند فروید

  • Home
  • -
  • معرفی کتاب
  • -
  • رسالت زیگموند فروید
 رسالت زیگموند فروید

دیدگاه فروید از ابتدا مورد مجادله و نقد افراد مختلف بوده است. بخشی از شاگردان و پیروان فروید نیز  با نگاهی نقادانه به گسترش نظریات او کمک کرده اند. برخی نیز با نگاهی نقادانه به نظریات او و بر بستر دیدگاه های او نظریات جدیدی را مطرح کردند. از آن جمله می تواند به یونگ، آدلر و فروم اشاره کرد. نقش فروید در دانش روانکاوی و روانشناسی بر کسی پوشیده نیست. حتی مخالفین او نیز بسیاری از نطریات خود را بر پایه مخالفت با دیدگاه ها و نظریات او مطرح کرده اند. پیروان او را که بعدها نظریات او را گسترش دادند نوروانکاوان خواندند که هر چند که پیروان مکتب روانکاوی بودند اما بر آن نقدهایی نیز داشتند و قصد توسعه آن را در زمینه هایی داشتند. اریک فروم روانکاو و جامعه شناس و نویسنده کتاب های پرخواننده و مطرحی همچون گریز از آزادی است. معروف است که اریک فروم در آثارش کوشیده است تا ارتباط متقابل روان‌شناسی و جامعه را شرح دهد و معتقد بود که با به‌کار بستن اصول روانکاوی، به عنوان علاج مشکلات و بیماری‌های فرهنگیِ بشر، راهی به سوی تحقّق یک «جامعهٔ معقول» و متعادل از لحاظ روانی خواهد یافت.

اریک فروم از پیروان مکتب روانکاوی زیگموند فروید بود هر چند بر آن نقدهایی داشت و بنابراین او را در دسته نوروانکاوان مورد شناسایی قرار می دهند. این نقد و نگاه متفاوت در برخی زمینه ها با روانکاوی فروید در برخی از آثار او نیز تجلی یافته است. یکی از این آثار کتاب رسالت زیگموند فروید است. اریک فروم این کتاب را در نقد فروید به رشته تحریر درآورده است. رسالت زیگموند فروید نقدی است بر برخی از باورهای فروید از دیدگاه روانکاوی آن چه که او خود پایه گذارش بود. اریک فروم در این کتاب تلاش دارد تا نگاهی واقه بینانه و فراتر از قهرمان ستایی به فریود داته باشد و بتواند تصویری واقعی از او و از نگاه یک روانکاو و جامعه شناس ارائه دهد. در بخشی از این کتاب در فصل روابط فروید با زنان آمده است:

تجبی ندارد که مشاهده کنیم وابستگی فروید به مادرش چگونه به وابستگی او به همسرش هم به صورت عشقی مادرگونه تجلی می کند. عجیب ترین جنبه این وابستگی تضادی است که بین وضعیت فروید در دوره قبل و بعد از زناوشیی دیده می شود. فروید در سال های نامزدی یک عاشق حرارتی مشتاق و بی نهایت حسود بود.

رسالت زیگموند فروید نوسته اریک فروم با ترجمه فرید جواهر کلام و از سوی انتشارات آشیان در بازار موجود است و می تواند مناسب تمامی روانشناسان، دانسجویان و همه کسانی باشد که علاقمند به شناخت فروید و نظریات او هستند

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *