preloader
Edit

درباره ما

دکتر مهدیه اسدی مقدم دارای مدرک دکتری روانشناسی ، یکی از بهترین مشاوران روانشناسی در زمینه های متنوع روانشناسی به خصوص مشاوره روانشناسی ازدواج،مشاوره روانشناسی کودک و  مشاوره تحصیلی فعالیت می نمایند.

راه های تماس

روان درمانی بین فردی، درمانی برای افسردگی دوران بارداری

  • Home
  • -
  • افسردگی
  • -
  • روان درمانی بین فردی، درمانی برای افسردگی دوران بارداری
 روان درمانی بین فردی، درمانی برای افسردگی دوران بارداری

در این مقاله به معرفی یک نوع درمان افسردگی دوران بارداری می‌پردازیم.

در روان درمانی بین فردی اندیشه زیربنایی این است  که افسردگی اغلب به علت یک تغییر نگران کننده در محیط بین فردی شخص به وجود می‌آید، مثل مرگ یک عزیز (سوگ)، اختلاف با افراد مهم زندگی (اختلاف نقش) یا برخی تحولات دیگر در زندگی از جمله تغییر مکانی یا شغلی، آغاز یا پایان یک رابطه زناشویی یا روابط دیگر و ابتلا به یک بیماری جسمانی.
روان درمانی بین فردی (IPT) یک درمان 12-16 جلسه‌ای هفتگی می‌باشد که جهت درمان افسردگی غیر سایکوتیک ایجاد شده است. انگیزه اصلی برای ایجاد فرم کوتاه روان درمانی بین فردی (IPT-B) این بود که حتی زمانی که 16 جلسه روان درمانی در یک محیط مناسب برای زنان ارائه می‌شد، بسیاری از افراد دوره درمان را کامل نمی‌کردند. به طور کلی اغلب خانم‌ها به دلیل سخت بودن شرایطشان در دوران بارداری در تمایل به شرکت در چنین جلساتی را ندارند. در نتیجه نسخه کوتاه تر روان درمانی بین فردی که در 8 جلسه پایان می‌یابد، ارائه شد. از آن جایی که مادران باردار بسیار کمتر برای سلامتی خودشان جهت درمان مراجعه می‌کنند، علاوه بر درمان IPT-B، یک جلسه مداخله پیش از درمان جهت شناسایی موانع درمانی طراحی شده است. بدین ترتیب یک جلسه “افزایش مشارکت” و هشت جلسه “IPT-B” در جهت کمک به افرادی که در دوران بارداری هستند، ایجاد شد.
در جلسه افزایش مشارکت، موانعی که باعث می‌شوند درمان به خوبی پیش نرود و برای هر کس هم متفاوت است، مورد بررسی قرار می‌گیرند. حساسیت‌های فرهنگی لحاظ می‌شوند و مصاحبه گر در نقش یک یاد گیرنده ظاهر می‌شود و تلاش می‌کند نظرات و ارزش‌های فرهنگی زنان را بدون هیچ تعصب و سوگیری بشناسد. در IPT چهار حوزه مشکل بین فردی وجود دارد: سوگ (مرگ یک فرد مهم در زندگی شخص)، اختلاف نقش (هر گونه رابطه‌ای که در آن انتظارات غیر متقابل و یک جانبه وجود دارد)، انتقال نقش ( هر رویداد مهم در زندگی) و کاستی‌های بین فردی (روابط بین فردی ضعیف و طولانی مدت).
در حالی که در IPT-B درمانگر یک حوزه را انتخاب می‌کند که در 8 جلسه بتواند روی آن کار کند. هم چنین به دلیل آن که زمان محدود است، از پرداختن به کاستی‌های بین فردی خودداری می‌شود. به طور کلی ایده این طرح آن است که بر نقاط قوت افراد تمرکز شود. بنابراین درمانگر افسردگی دوران بارداری بر توانمندی و نقاط قوت فرد که می‌توانند ارتقا یابند، کار می‌کند. برای فرد باردار، نزدیک شدن به تولد فرزند بازنگری‌هایی را در نقش کنونی و روابطش با همسرش، اعضای خانواده و دوستان و همچنین تامل در نقش‌های جدید پدید می‌آورد. در دوران بارداری ممکن است فرد نسبت به انتظاراتی که از دیگران دارد، آگاهی نداشته باشد. درمانگر به او کمک می‌کند تا خواسته‌هایی را که در طول بارداری و پس از تولد نوزاد از دیگران دارد را مشخص کند و یا نسبت به آن‌ها آگاه‌تر شود. زمانی که افراد انتظارات متناقضی در مورد روابط خود دارند، حوزه مشکل بین فردی تحت عنوان اختلاف نقش پدید می‌آید. به عنوان مثال ممکن است خانم از همسرش انتظار داشته باشد در دوران بارداری خانه را تمیز کند، اگر همسرش دیدگاه متفاوتی نسبت به مسئولیت‌هایش داشته باشد، اختلاف به وجود می‌آید. اختلافاتی از این دست و ترس از دست دادن رابطه با همسر، در زمانی که فرد بسیار وابسته و آسیب پذیر است، استرس دوران بارداری را به اوج می‌رساند. هدف درمان افسردگی بارداری کمک به فرد برای درک چگونگی تاثیر توقعات نقش در اختلاف‌ها و شروع به برداشتن گام‌هایی که به حل اختلاف‌ها و مذاکره در مورد نقش‌ها منجر شوند.
با توجه به اهمیت روابط بین فردی در زوج‌هایی که در انتظار یک کودک هستند و انتقال نقش‌های قابل توجهی که در دوران بارداری و پس از زایمان روی می‌دهد، IPT می‌تواند یک درمان مناسب و ایده آل برای درمان زنان افسرده باشد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *