preloader
Edit

درباره ما

دکتر مهدیه اسدی مقدم دارای مدرک دکتری روانشناسی ، یکی از بهترین مشاوران روانشناسی در زمینه های متنوع روانشناسی به خصوص مشاوره روانشناسی ازدواج،مشاوره روانشناسی کودک و  مشاوره تحصیلی فعالیت می نمایند.

راه های تماس

چگونه با طلاق سازگار شویم؟

  • Home
  • -
  • افسردگی
  • -
  • چگونه با طلاق سازگار شویم؟
 چگونه با طلاق سازگار شویم؟

طلاق از مهم ترین آسیب‌های اجتماعی است که در قرن اخیر با رشد سرسام آور آن روبه رو هستیم. از پیامدهای آن می‌توان به انواع ناراحتی‌های هیجانی از جمله افسردگی پس از طلاق اشاره کرد.
در این مقاله به ده هدف برای سازگاری با طلاق می‌پردازیم. افسردگی پس از طلاق ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد، زیرا تنش‌ها و استرس‌های جدایی، ظرفیت روانی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اهداف زیر برای رسیدن به سازگاری بیشتر توصیه می‌شوند:

1-پذیرفتن پایان زندگی زناشویی
در این مرحله یک هویت جدید تشکیل می‌شود و این هویت جدید ربطی به زندگی مشترک با فردی که از او جدا شده اید، ندارد. مشاوره فردی در زمان طلاق به خصوص برای افسردگی پس از طلاق توصیه می‌شود تا افراد بتوانند دوباره خود را پیدا و تعریف کنند. انتظار زیادی است که افراد پس طلاق به سرعت خودشان را با همه چیز وفق دهند. به هر حال مدتی را با همسرشان زندگی کرده‌اند و خیلی طبیعی است که وابستگی‌هایی را داشته باشند. مهم ترین نکته این است که متوجه شوید برای رابطه‌ای که تمام شده است، سرمایه گذاری نکنید.

2-رشد عملکرد ارتباطی با همسر قبلی
سازگاری پس از طلاق مستلزم آشتی و صلح درونی با همسر قبلی و خودتان است. لازم است که مرز جدیدی برای خود و همسرتان تعریف کنید و یک دیدگاه متعادل نسبت به همسر قبلی خود پیدا کنید. رسیدن به یک دیدگاه متعادل از توجه به ویژگی‌های مثبت و منفی به دست می‌آید.

3-سازگاری عاطفی
برای اینکه به سازگاری عاطفی برسید، لازم است به برخی موضوعات رفتاری مثل اعتماد به نفس، عصبانیت، احساس گناه، وابستگی و غم بیشتر توجه کنید. برخی از احساسات مثل غم و خشم اگر در طولانی مدت ادامه‌دار شوند، ممکن است آسیب زیادی به فرد وارد کنند. حل و فصل کردن این احساسات گاهی نیاز به کمک یک روانشناس یا مشاور دارد.

4-سازگاری شناختی
بررسی و توجه به نقش خود در شکست در ازدواج و انتخاب همسر به شما کمک می‌کند تا دوباره مرتکب اشتباه نشوید. فقدان هویت، موضوعی رایج در بین افرادی است که طلاق گرفته‌اند. اگر پایان یافتن زندگی مشترک را فرآیند طبیعی رشد در نظر بگیرید، با دوران پس از جدایی بهتر می‌توانید سازگار شوید.

5-کمک گرفتن از سیستم‌های حمایتی
وقت گذراندن در کنار خانواده، دوستان و کسانی که به شما توجه دارند با کاهش استرس و افزایش سازگاری رابطه مستقیمی دارد.

6-سازگاری والدینی
مهم است که اگر زوجین صاحب فرزند یا فرزندانی هستند، بر احساسات منفی خود غلبه کنند و مسائل مربوط به فرزندشان را دست مایه‌ای برای انتقام گرفتن و بدرفتاری با یک دیگر قرار ندهند. بهتر است که همسران به طور مستقیم با یک دیگر در ارتباط باشند و فرزندان را واسطه قرار ندهند. والدین نباید برای به دست آوردن دلبستگی فرزندان شان در حال رقابت باشند.

7-سازگاری با فرزندان
این مورد هم به کسانی مربوط می‌شود که صاحب فرزند هستند. روانشناسان بر اهمیت صحبت کردن با فرزندان در مورد دلایل طلاق به شیوه‌هایی که برای سن آن‌ها مناسب است، تاکید کرده‌اند. والدین باید کاملا این باور را که فرزندان باعث جدایی آن‌ها شده‌اند را در ذهن آن‌ها از بین ببرند. همچنین آن‌ها باید باور کنند که والدین دوستشان دارند، حتی اگر والدین هیچ علاقه‌ای به یک دیگر نداشته باشند. فرزندان نباید احساس کنند دوست داشتن یکی از والدین، والد دیگری را آزرده می‌کند و نمی‌توانند همزمان هر دو را دوست داشته باشند. فرزندان باید بتوانند در محیطی امن، افکار و احساساتشان را ابراز کنند و مورد پذیرش قرار گیرند.

8-استفاده از فرصت‌های رشد و یادگیری
اگرچه طلاق به نوعی دردناک و وحشتناک است، ولی می تواند فرصتی برای رشد شخصی باشد. گاهی اوقات طلاق برای پایان دادن به یک رابطه، تصمیمی عاقلانه و بالغانه است، جدایی جای ادامه دادن یک موقعیت زیان بار. افراد باید یاد بگیرند که چگونه از خود از لحاظ جسمی، روانی، اقتصادی و اجتماعی و جوانب دیگر مراقبت کنند. آن‌ها باید توانایی ها و استعدادهای شان را بشناسند و احساس استقلال خود را رشد دهند.

9-حل کردن مشکلات جسمانی و روانی
یکی از معیارهای مهم سازگاری پس از طلاق، فقدان پیامدهای منفی است. رسیدن به سلامت جسمی و روانی جزو مسائلی هستند که فرد باید به آن‌ها برسد تا بتواند با طلاق سازگاری بیشتری پیدا کند.

10-پیروی از چهارچوب قانونی
مقاومت و عدم پیروی نسبت به مسائل قانونی طلاق ، سازگاری و آرامش ذهنی را از بین می‌برد و برعکس توافقی که بر اساس نظر متخصص حقوقی باشد، به سازگاری بیشتر کمک می‌کند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *