preloader
Edit

درباره ما

دکتر مهدیه اسدی مقدم دارای مدرک دکتری روانشناسی ، یکی از بهترین مشاوران روانشناسی در زمینه های متنوع روانشناسی به خصوص مشاوره روانشناسی ازدواج،مشاوره روانشناسی کودک و  مشاوره تحصیلی فعالیت می نمایند.

راه های تماس

آیا می‌توان از هیچ چیزی ناراحت نشد؟

  • Home
  • -
  • روانشناسی شخصیت
  • -
  • آیا می‌توان از هیچ چیزی ناراحت نشد؟
 آیا می‌توان از هیچ چیزی ناراحت نشد؟

بهترین مشاور روانشناس معتقد است وقتی خودتان را افسرده و مضطرب می کنید، به طور مستقیم با خودتان وارد جنگ شده اید، اینگونه به خودتان ظلم می کنید. وقتی شما ناراحت هستید بر محیط اطرافتان نیز تاثیر می گذارید، ناراحتی شما در اغلب موارد موجب ناراحتی اطرافیانتان نیز می شود. شما وقتی خودتان را وحشت زده و خشمگین می کنید و به حال خودتان تاسف می خورید هزینه زیادی برای آن می پردازید. یکبار زندگی می کنید و در این یکبار زندگی فرصت شادی و لذت را از خودتان می گیرید. بهترین مشاور روانشناس طرح سؤال می کند که آیا ناراحت شدن شرط انسانیت نیست؟ چرا هست و از ابتدای بشریت نیز رنج کشیدن همراه انسان ها بوده است.
بهترین مشاور روانشناس می گوید باید احساسات دردناک را از اختلال‌های هیجانی جدا کنیم. احساس کردن جزء ویژگی های انسان هاست، حیوانات هم احساس می کنند ولی دقت و ملاحظه انسان ها را ندارند. بهترین مشاور روانشناس می گوید احساسات ما محصول افکار و فلسفه های پیچیده ما هستند.
ما احساسات خود را به وجود می آوریم، این کار را از طریق یادگیری از والدین و دیگران و اختراع افکار معقول و نامعقول در ذهنمان انجام می دهیم. بهترین مشاور روانشناس توضیح می دهد شاید برایتان تعجب آمیز باشد که ما خودمان آن ها را به وجود می آوریم ولی حقیقت امر همین است، ما تفکر مفید و مخرب را هشیارانه و ناهشیارانه انتخاب می کنیم! البته نه برای همه موقعیت ها و همه ی زمان ها، چون وراثت و محیط نیز بر افکار ما تاثیرگذار هستند ولی توانایی این را داریم که در خودمان تغییرات قابل توجهی ایجاد کنیم، ما می توانیم شدیدترین افکار و احساسات را تغییر دهیم.

آیا می‌توان از هیچ چیزی ناراحت نشد؟
آیا می‌توان از هیچ چیزی ناراحت نشد؟

قوه تفکر

بهترین مشاور روانشناس می گوید ما به عنوان انسان صفتی داریم که سایر موجودات ندارند و آن فکر کردن درباره فکر کردن است. اگر فقط می توانستیم فکر کنیم و قدرت ارزیابی و بررسی افکار و احساساتمان را نداشتیم به طور جدی دچار مشکل می شدیم. ما می توانیم فکرمان را انتخاب کنیم و اسیر عادت ها نباشیم. ما توانایی تسلط بر محیط و خودمان را داریم.
از نظر بهترین مشاور روانشناس ما انسان ها خودآگاهی داریم، ما می توانیم اهداف، تمایلات و مقاصد خود را مشاهده کنیم و مورد قضاوت قرار دهیم. ما می توانیم بارها آن ها را تغییر دهیم.
بهترین مشاور روانشناس در مورد « تغییر خود» رفع ابهام می کند و توضیح می دهد که منظور از تغییر به طور نامحدود و کامل نیست. منظور این است که از ظرفیت های وجودیمان استفاده کنیم. بسیاری از تمایلات و سلیقه های ما کاملا انتخابی نیستند. بسیاری از آن ها محصول وراثت و محیط اطراف ما هستند. هرچه از خودآگاهی بیشتر استفاده کنیم و در مورد اهداف و تمایلاتمان بیشتر فکر کنیم، اراده یا خودگردانی بیشتری درونمان ایجاد می کنیم.
موقعیتی را تصور کنید که به چیزی که می خواهید نمی رسید، برای مثال پولی که دوستتان از شما گرفته است را پس نمی دهد، به طور طبیعی آزرده خاطر و غمگین می شوید این احساسات منفی به شما نشان می دهند که به خواسته تان نرسیده اید. بهترین مشاور روانشناس سؤال می کند آیا وقتی اتفاقاتی در زندگیتان می افتند، حق دارید که دچار این احساسات منفی سالم شوید؟ بله، شما توانایی انتخاب آزردگی کم یا زیاد را دارید. هر قدر که عملکردتان بد باشد، هر قدر که دیگران با شما ناعادلانه رفتار کنند و هر قدر که شرایط سختی داشته باشید، تقریبا همیشه می توانید اضطراب، نا امیدی و نفرت شدید خود را تغییر دهید.
بهترین مشاور روانشناس توضیح می دهد که نگرانی، احتیاط، گوش به زنگ بودن و اضطراب خفیف، عادی و سالم هستند، اگر اضطراب نداشتید که چگونگی عملکردتان برایتان مهم نبود و هر اتفاقی که می افتاد به طور خنثی واکنش نشان می دادید و فعالیت و عملکردتان دچار افت می شد. اگرچه اضطراب شدید، عصبی بودن و وحشت، عادی یا رایج هستند ولی ناسالم می باشند، اضطراب زیاد کارایی شما را صفر می کند و باعث می شود رفتار نامناسب انجام دهید. حال بهترین مشاور روانشناس توضیح می دهد که چگونه این کار را انجام دهیم؟ اول از همه تصدیق کنید که احساس اضطراب طبیعی و شدید کاملا متفاوت هستند. توجیه نکنید که اضطراب یک حالت سالم و اجتناب ناپذیر است و در سراسر عمرتان باید آن را تحمل کنید. بهترین مشاور روانشناس توضیح می دهد که نگرانی و وحشت چه فرقی دارند؟ فرق آنها در این است که بعضی از امور را به صورت «بایدها» در نظر می گیریم. وقتی ترجیج می دهید که فرد موفقی در زمینه تحصیل باشید و می خواهید نمرات عالی کسب کنید، این نگرانی سالم به شما کمک می کند تا به عملکرد شایسته و قابل قبولی برسید، ولی وقتی سخت به این مساله اعتقاد پیدا می کنید که عملکردتان باید خوب باشد و حتما نمرات عالی کسب کنید در خودتان وحشت به وجود می آورید که نکند به آن خوبی که باید عمل نکنم؟
بهترین مشاور روانشناس می گوید وقتی متوجه شدید که چطور با بایدها، توقعات و دستورات غیر منطقی خود و فرستادن آن ها به طور ناهوشیار به فکرتان خودتان را ناراحت و آزرده می کنید، می توانید یاد بگیرید که برای همیشه خودتان را بابت هیچ چیز ناراحت نکنید. محققان در حوزه روانشناسی در پژوهش های وسیع و قابل توجهی نشان داده اند که تغییر افکار منفی می تواند حال افراد را بهتر و عملکردشان را بهبود ببخشد. درست است که شواهد علمی نشان داده اند کسانی که مشکلات هیجانی دارند، خودشان بر این باورند که بیشتر از دیگران عقاید غیر معقول دارند، اما رهایی از بایدها و قواعد و دستورات خشک به آسانی نیست و نیاز به تمرین و پیگیری دارد.
یرای شروع تمرین زیر را انجام دهید. هدف از این تمرین این است که بتوانید احساسات منفی مناسب و نامناسب را از یکدیگر جدا کنید. یک اتفاق خیلی بد مثل مجروح شدن در یک تصادف را در نظر بگیرید. این اتفاق را خیلی واضح تجسم کنید.

آیا می‌توان از هیچ چیزی ناراحت نشد؟
آیا می‌توان از هیچ چیزی ناراحت نشد؟

چه احساسی دارید؟ چه حرف‌هایی به خودتان زده‌اید که چنین احساسی را پیدا کرده‌اید؟

وقتی نگرانی شما مناسب است مثلا به خودتان گفته‌اید: عجب بدشانسی آوردم ولی آنقدرها جدی نیست، خوب می‌شوم بالاخره… . این افکار نشان می‌دهند این درست است که شما چیزی را از دست داده‌اید و ناراحت هستید اما هنوز زنده هستید و می‌توانید از زندگی لذت ببرید. ولی اگر احساس اضطراب، عصبی بودن و ترس زیاد داشته‌اید، به دنبال بایدها، فاجعه‌سازی‌ها، نمی‌توانم تحمل کنم‌ها، تحقیر خودها و احکام کلی زیر بگردید:
اگر خوب نشوم، کارم را از دست می‌دهم، هرگز کار دیگری پیدا نمی‌کنم، من کلا بی‌عرضه‌ام و …
این جملات باعث ناراحتی زیاد می‌شوند و شما را متقاعد می‌کنند که هیچ راهی برای رنج نکشیدن وجود ندارد. اگر احساس افسردگی می‌کنید دنبال این بایدها، حتما ها و قطعا ها بگردید. اینگونه افکار ناراحتی طبیعی را به نگرانی بیش از حد تبدیل کرده‌اند. تفاوت واقعی بین احساساتتان را پیدا کنید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *