preloader
Edit

درباره ما

دکتر مهدیه اسدی مقدم دارای مدرک دکتری روانشناسی ، یکی از بهترین مشاوران روانشناسی در زمینه های متنوع روانشناسی به خصوص مشاوره روانشناسی ازدواج،مشاوره روانشناسی کودک و  مشاوره تحصیلی فعالیت می نمایند.

راه های تماس

هوانورد

  • Home
  • -
  • معرفی فیلم
  • -
  • هوانورد
 هوانورد

هوانورد محصول سال 2004 فیلمی است که مشخصا به اختلال وسواس جبری می پردازد. کارگردان این فیلم مارتین اسکورسیزی است. هوانورد یک فیلم زندگینامه ای است که به زندگی هوارد هیوز تهیه‌کننده و کارگردان سینمای مشهور آمریکایی می پردازد. بازی لئوناردو دی کاپریو و کیت بلانشت در این فیلم از نقاط قوت این اثر است. داستان این فیلم بخشی از زندگی هاوارد هیوز کارگردان و تهیه‌کننده و خلبان پرآوازه آمریکایی از اواخر دهه ۱۹۲۰ تا اواسط دههٔ ۱۹۴۰ است. او که دچار اختلال وسواسی جبری بود همواره به دنبال شکستن رکوردهای سرعت و فاصله پرواز بود. او در سن ۱۸ سالگی مدیریت سازمانهای تجاری پدرش را به عهده گرفت. از وی در عصر خودش به عنوان ثروتمندترین فرد جهان نام برده می‌شد. وی علاوه بر اینکه در اواخر دههٔ ۲۰ و ابتدای دههٔ ۴۰ میلادی از پیشگامان صنعت سینما در ایالات متحدهٔ آمریکا محسوب می‌شد، به عنوان یک مهندس سازندهٔ هواپیما نیز شهرت داشت و با ساخت هواپیمای مشهور هرکولس، نام خود را در این صنعت جاودانه ساخت. دوره پایانی زندگی هوارد هیوز به سختی و همراه با بیماری و اعتیاد گذشت. او که برای فرار از دست مأموران مالیاتی از حضور در جامعه پرهیز می‌کرد و همیشه در مکان‌های خلوت و دور از انظار عمومی به سر می‌برد عادات ناپسندی پیدا کرده بود. سوق یافتن او به مواد مخدر و اعتیاد به مشروبات الکلی مهم‌ترین عامل در از دست دادن تمرکز فکری و خلاقیت او بود. در طول دوران زندگی دو بار ازدواج کرد که هر دو بار به شکست انجامیده بود. آن قدر حساس شده بود که هرگز به سراغ تلفن نمی‌رفت و هر چیزی را حتی قاشق و چنگال با دستمال برمی‌داشت چرا که می‌ترسید از روی آثار انگشتش او را بیابند. شدت یافتن اختلال وسواس جبری او در این دوره مشاهده می شود.

اختلال وسواس فکری یا عملی، یک اختلال اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط در مورد نظم و ترتیب و امور جزئی و همچنین کمال‌طلبی همراه است، تا حدی که به از دست دادن انعطاف‌پذیری، صراحت و کارایی می‌انجامد. در اختلال وسواسی-فکری عملی افکار وسواس‌گونه و اضطراب‌آور و ترس با وسواس‌های عملی همراه می‌شود. این وسواس‌های عملی کارهایی وسواس‌گونه هستند که شخص برای کوشش در راه کاهش وسواس‌های فکری خود انجام می‌دهد. این کردارها تکراری و کلیشه‌ای و تا اندازه‌ای غیرارادی هستند. ابتلا هوار هویز به اختلال وسواس جبری در فیلم هوانورد به خوبی به تصویر کشیده شده است. دی کاپریو توانسته این نقش را به زیبایی ایفا کند. با توجه به اینکه این اختلال می تواند اثرات زیادی همچون اتلاف وقت، عدم توانایی در تمرکز حواس و ایجاد حواس‌پرتی؛ بازماندن از کارهای اصلی (ازجمله تحصیل علم و مطالعه و درس خواندن و به‌دنبال آن افت تحصیلی)؛ خسته شدن ذهن و بی‌حوصله شدن فرد برای فکر کردن دربارهٔ موضوعات مهم و اساسیِ زندگی و تحصیلی و مشکل در برقرای ارتباط و کاهش کیفیت زندگی در فرد ایجاد کند و بخیش از این موارد در زندگی هوارد هیوز نیز وجود داشته و در این فیلم نبز با جزییات و به مناسب ترین شکل به نمایش گذاشته شده است.
هوانورد توانست چندین اسکاراز جمله بهترین بازیگر نقش مکمل را برای کیت بلانشت به ارمغان بیاورد و در بسیاری از جوایز معتبر جهانی و نامزد جایزه شود.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *